KRONIKA TOPR 14.08.2022

08.08-14.08.2022 r.

Poważniejsze wypadki do jakich doszło w omawianym okresie na terenie działania TOPR

Na Podhalu i w Zakopanem rzesze turystów. Bardzo wielu z nich wyruszało na tatrzańskie szlaki. Niestety w niektóre dni pogoda nie ułatwiała turystom wędrówek, zwłaszcza tym, którzy późno wyruszali na szlaki, bo popołudniami nadciągały deszczowe chmury. Lało i czasami grzmiało. Ratownicy mieli sporo pracy. Przeważały urazy kończyn i stawów, pobłądzenia, zatrucia pokarmowe, odwodnienia, zasłabnięcia i utrata sił.

Poniedziałek 08.08.

Po godz. 13-tej z 5-ciu Stawów przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który w wyniku upadku i uderzeniu głową w kamienie doznał urazu głowy.

Przed godz. 17-tą z rejonu Kondrackiej Przeł. przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który doznał urazu nogi uniemożliwiającego dalsze samodzielne poruszanie się.

O godz. 20-tej powiadomiono Centralę TOPR, że na szlaku z 5-ciu Stawów do M. Oka, poniżej Świstówki znajduje się turystka, która doznała urazu nogi. Nie zejdzie o własnych siłach. Z Centrali wyjechała 5-cio osobowa ekipa ratowników a ze schroniska w Stawach w rejon zdarzenia wyruszyło 2 ratowników, którzy po dotarciu na miejsce zdarzenia zaopatrzyli poszkodowaną. W noszach zniesiono ją do drogi z M. Oka, skąd samochodem przewieziono ją do szpitala.

Wtorek 09.08.

Po godz. 20-tej powiadomiono Centralę TOPR że na szlaku pomiędzy Świstówką a M. Okiem znajduje się starsza turystka, która jest tak zmęczona i osłabiona, że nie jest w stanie samodzielnie zejść do M. Oka. Z schroniska w M. Oku do turystki wyruszyło 3 ratowników, którzy przed 21-szą dotarli do turystki. Po włożeniu do noszy znieśli ją do drogi i dalej samochodem przewieźli ją do Zakopanego.

Środa 10.08.

Po godz. 15-tej z rejonu Świnickiej Przeł. przetransportowano śmigłowcem do szpitala 6-cio letnie dziecko, które upadając doznało urazu głowy.

Po godz. 16.30 z rejonu Kopy Kondrackiej przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę, skarżącą się na silny ból brzucha uniemożliwiający samodzielne poruszanie się.

Piątek 12.08.

Przed godz. 13.30 turyści znajdujący się na Krzyżnem powiadomili Centralę TOPR, że z Przeł. Krzyżne na stronę 5-ciu Stawów spadła turystka. Nie widzą jej i nie mogą z nią nawiązać kontaktu głosowego. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono leżącą turystkę około 150 m poniżej Przeł. Tam desantowali się ratownicy. Okazało się, że w wyniku upadku i uderzenia o głazy 64-letnia turystka doznała poważnych obrażeń i potłuczeń. Po udzieleniu I pomocy włożono ją do noszy, w których wraz z towarzyszącym jej ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

Po godz. 16-tej z rejonu Długiego Stawu przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę z silnymi dolegliwościami gastrycznymi, osłabieniem i odwodnieniem.

Sobota 13.08.

Po godz. 9.30 HZS powiadomił Centralę TOPR, że w Chacie pod Rysami znajduje się turysta z silnym zatruciem pokarmowym i odwodnieniem. Proszą o przylot śmigłowca TOPR bo u nich nisko zalegają chmury i ich śmigłowiec nie doleci. Wystartował TOPR -owski Sokół, który, który ze względu na nadciągające chmury musiał zawrócić do bazy. Powiadomiono słowackich ratowników, że sami muszą działać.

Przed godz. 20-tą za pośrednictwem CPR powiadomiono Centralę TOPR, że na Kozich Czubach utknęło troje ukraińskich turystów. Nie są w stanie samodzielnie zejść. Proszą o pomoc . Z Centrali na Halę Gąsienicową wyjechali ratownicy, którzy o północy dotarli do turystów. Po ogrzaniu i poczęstowano herbatą, asekurując o godz. 3, 45 sprowadzili turystów do schroniska w Stawach. Po krótkim odpoczynku sprowadzono turystów do dolnej stacji wyciągu towarowego, stamtąd pojazdem terenowym zwieziono ich na Wodogrzmoty i dalej samochodem do Zakopanego. Wyprawę zakończono po 7-mej rano. Jak się okazało turyści wyszli z 5-ciu Stawów by przez Kozią Przeł. zejść na Halę Gąsienicową. Podchodząc na Kozią Przeł. pomylili szlak i zamiast schodzić do Koziej Dolinki weszli na szlak prowadzący na Kozie Czuby, gdzie utknęli w trudnym dla nich terenie.

Niedziela 14.08.

Po godz. 11.30 ze szlaku z Kondrackiej Przeł. do Dol. Małej Łąki przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który doznał urazu nogi.

W sumie w ostatnim tygodniu ratownicy udzielili pomocy 45-osobom.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są opady deszczu i burze. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy sprawdzić aktualną prognozę pogody, gdyż ta w Tatrach zmienia się dynamicznie. Wycieczki trzeba planować tak by przed opadami i burzą powrócić do miejsca zamieszkania.

Adam Marasek

To top