KRONIKA TOPR 28.08.2022

22-28.08.2022.

Poważniejsze wypadki do jakich doszło w omawianym okresie na terenie działania TOPR.

Miniony, w zasadzie ostatni wakacyjny tydzień, minął pod znakiem zmiennej pogody. Z reguły rano było bezchmurne niebo, a po południu zdarzał się deszcz i burze. Na szczęście nie doszło do porażeń. Ratownicy nie tak często jak w poprzednich tygodniach wyruszali z pomocą. W sumie w omawianym okresie udzielono pomocy 20 osobom.

Poniedziałek 22.08.

Przed godz. 14-tą z Hali Gąsienicowej przetransportowano na Brzeziny taternika z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

Wtorek 23.08.

Po godz. 15-tej powiadomiono Centralę TOPR, że w Kotle Gąsienicowym znajduje się turysta z urazem nogi. Ratownik pełniący dyżur na Kasprowym W. dotarł do kontuzjowanego turysty. Po udzieleniu I pomocy sprowadził go do Murowańca, skąd turystę przetransportowano do szpitala.

Środa 24.08.

Przed godz. 16-tą z Dol. Strążyskiej przetransportowano do szpitala 75-letnią turystkę, która tak opadła z sił ( odwodnienie?)), że nie była w stanie samodzielnie kontynuować zejścia.

Czwartek 25.08.

Po godz. 11-tej powiadomiono Centralę TOPR, że w Dol. Olczyskiej 6-cio letnie dziecko upadło uderzając głową w kamienie. Chłopiec doznał ran głowy. Do Dol. Olczyskiej wyjechało samochodem terenowym dwóch ratowników, którzy po dotarciu na miejsce udzielili I pomocy młodemu turyście. Po zaopatrzeniu został on przewieziony do szpitala.

Po godz. 12.30 ratownik dyżurujący na Kasprowym powiadomił Centralę TOPR, że na Kasprowym znajduje się dwoje turystów: mocno odwodniona turystka i mający problemy kardiologiczne turysta. Ratownik po udzieleniu I pomocy sprowadził ich do stacji kolejki, skąd zostali zwiezieni do Kuźnic i przekazani załodze karetki pogotowia.

Piątek 26.08.

Przed godz. 12.30 do Centrali TOPR zadzwonił turysta informując, że widział jak przed chwilą z masywu Kopy Kondrackiej do Piekiełka spadł jakiś turysta. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono leżącego turystę powyżej kosówek u wylotu żlebu na wysokości Kondrackiej Baszty. W pobliżu miejsca zdarzenia desantowali się ratownicy, a śmigłowiec poleciał pod Centralę po kolejnych ratowników. W tym czasie ratownicy, którzy się desantowali zaopatrzyli poważnie rannego, nieprzytomnego turystę.

Po włożeniu do noszy poszkodowany wraz z towarzyszącym mu ratownikiem, został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Turysta w wyniku upadku z wysokości (150- 200 m?), doznał poważnych, zagrażających życiu wielonarządowych urazów. Do upadku najprawdopodobniej doszło w wyniku poślizgnięcia na mokrych wapiennych skałach lub trawach.

Po godz. 17-tej z 5-ciu Stawów przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę z urazem nogi.

Sobota 27.08.

W godz. przedpołudniowych ekipa ratowników przeszukiwała w rejonie wczorajszego upadku rzeczy i dokumentów turysty by ustalić jego dane. Rzeczy odnaleziono i przekazano Policji.

Po godz. 19-tej przewieziono do szpitala turystkę, która upadając doznała złamania ręki.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda. Na początek i koniec tygodnia przewidywane są opady deszczu i burze. W środku tygodnia ma być częściowo słonecznie a zwłaszcza w godz. popołudniowych pochmurno. Należy spodziewać się ochłodzenia. W najwyższych partiach Tatr może poprószyć śnieg.

Adam Marasek

To top